Етерично-маслени култури - Диа-Трио плюс
|
Диа Трио Плюс е специализирана в производство и търговията със семена и посадъчен материал от етерично-маслени и лекарствени култури (като казанлъшка маслодайна роза, сортова лавандула и др.).
Културите, които Диа Трио Плюс отглежда са:
- Казанлъшка маслодайна роза;
- Сортова лавандула;
- Посадъчен материал от етерично-маслени и лекарствени култури;
Установени са фармакологичните ефекти и висока биологична активност на цветовете от бялата и червената роза, както и на розовото масло - слабителна, спазмолитична, противовъзпалителна, жлъчегонна, противомикробна.
Казанлъшката роза се отглежда заради цветовете, които съдържат етерични масла и , от които се произвежда известното по цял свят българско Розово масло.
В някои години цената на българското розово масло се доближава до цената на златото, откъдето идва и наименованието му течно злато.
Освен масло, при преработката на розовия цвят се получава и розова вода, която намира употреба в парфюмерийната и хранителната промишленост.
Преработените венчелистчета и плодовете от казанлъшката роза са богати на Витамин С, а също така успешно могат да се ползват за фураж на животните.
Насажденията с рози изпълняват и противоерозионни функции в района, в който се отглеждат.
Лавандулата се използва най-вече заради етеричното масло, което се извлича от цветовете (0,8–1,5 %), което намира широка употреба в парфюмерията, за ароматизиране на сапуни, в производството на бои и лакове и др.
Лавандуловия цвят е инсектицидно средство, най-вече за борба с дрешния молец и в цивилизования свят измести употребата на нафталин за битови нужди.
Лавандулата е ценно медоносно растение. От 1 дка пчелите набират 10–18 кг мед.
Лавандулата се използва и като подправка. Участва в известната смес от подправки ерб дьо прованс.
Лавандулата намира приложение и като противоерозионна култура, а намалените ѝ изисквания към почвата я правят подходяща за отглеждане на терени, на които не могат да се отглеждат основните полски култури.
Етеричномаслените растения са широко застъпени в растителния свят — около 30% от ботаническите семейства включват видове с етеричномаслено съдържание. Повечето от тези видове са диворастящи и само част от тях се отглеждат като полски или градински култури.
Етеричните масла при отделните растения се синтезират и се натрупват в различни органи:
- в цветовете — при розата, лавандулата, лайката, невена и др.
- в листата и стъблата — при ментата, маточината, мащерката и др.
- в плодовете — при анасона, кима, кимиона, кориандъра, резенето и др.
- в корените — при валерианата и др.
Ключови думи :
|